Jaka płyta meblowa sprawdzi się na budowie?

paulbr75 / Pixabay

Drewnopodobne płyty meblowe oraz sklejki znalazły bardzo szerokie zastosowanie w branży wnętrzarskiej, wykończeniowej oraz budowlanej. Służą one zarówno do produkcji mebli na wymiar, jak i tworzenia zabudowy ścian, podłóg czy przygotowywania szalunków. Z naszego artykułu dowiesz się, jaka płyta meblowa sprawdzi się na budowie i do czego możesz ją wykorzystać.

Płyta meblowa na budowę? Tak, ale tylko do wykończenia wnętrz

Większość dostępnych na rynku płyt meblowych służy wyłącznie do produkcji mebli wewnętrznych, przeznaczonych na przykład do: kuchni, salonów, korytarzy czy sypialni. Materiały te mają obniżoną tolerancję na unoszącą się w powietrzu wilgoć i nawet jeśli są pokryte dodatkową warstwą laminatu, w warunkach zewnętrznych szybko ulegają deformacjom, niszczą się i zaczynają puchnąć.

Płyty meblowe, przeznaczone do użytku wewnętrznego, takie jak HDF czy MDF, możesz wykorzystać z powodzeniem na etapie wykończenia, jeśli chcesz wykreować stylowe, funkcjonalne aranżacje. Nowoczesna, suchotrwała płyta meblowa typu HDF przyda się jako elegancka, łatwa w utrzymaniu ozdoba ścienna w kuchni i jadalni, MDF sprawdzi się natomiast jako materiał do produkcji mebli na wymiar oraz kasetonów.

Sklejka na budowę zamiast płyty meblowej

Płyty meblowe w większości nie nadają się do użytku zewnętrznego, jeśli więc szukasz materiałów do budowy domu, zwróć uwagę na inne produkty drewnopodobne: płytę OSB oraz sklejki. Wytrzymała, impregnowana płyta OSB znajduje zastosowanie jako budulec ścian zewnętrznych oraz działowych, podłóg i zabudowy poddaszy, możesz z niej wykonać schody oraz wiele innych konstrukcji.

Do budowy fundamentów i przygotowania ścian szalunków posłuży Ci najlepiej specjalistyczna sklejka wilgocioodporna z dodatkową warstwą antypoślizgową, przystosowana do trudnych warunków i doskonale współpracująca z betonowymi mieszankami. Jest to sprawdzony materiał, który w przeciwieństwie do płyt meblowych, nie poddaje się niszczącemu działaniu wilgoci, nie pęka i nie puchnie.