Najlepsze praktyki dotyczące projektowania wnętrz w stylu skandynawskim i minimalistycznym

Close up photo of hand painting wall with roller in white color. Copy space.

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim i minimalistycznym to obecnie bardzo popularna tendencja. Charakteryzują się one prostotą form i kolorów, naturalnymi materiałami oraz funkcjonalnością. Podczas projektowania wnętrza w stylu skandynawskim należy brać pod uwagę kilka elementów, które sprawią, że stanie się ono harmonijnym i przytulnym miejscem.

 1. Kolory
  Podstawowymi kolorami stosowanymi w stylu skandynawskim są biel, szarość, beż, pastele oraz kolor drewna. Wszystkie te barwy kojarzą się z naturą, co jest istotnym elementem stylu. Minimalistyczne wnętrza natomiast bazują na bieli oraz klasycznych kolorach, takich jak czarny, biały i szary.

 2. Materiały
  W stylu skandynawskim najczęściej stosowanymi materiałami są drewno, naturalne tkaniny, kamień oraz stal. Minimalistyczne wnętrza zaś stawiają na minimalizm formy i stosowanie jedynie tych materiałów, które są faktycznie niezbędne.

 3. Oświetlenie
  Odpowiednie oświetlenie w stylu skandynawskim to bardzo ważny element projektu. Wnętrza w tym stylu powinny być jasne i świetliste. Minimalistyczne natomiast wykorzystują raczej światło pośrednie, rozproszone i stylowe elementy oświetleniowe, które wizualnie dopełniają wnętrza.

 4. Detale
  W stylu skandynawskim detale świadczą o tym, jak bardzo skrupulatnie projektant podejmuje decyzje. Wszystkie przedmioty muszą być ze sobą w harmonii, a ich cel to nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność. Minimalistyczne wnętrza natomiast charakteryzują się rezygnacją z zbędnych ozdób, dekoracji oraz akcesoriów.

 5. Meble
  Wynajem apartamentów w Gdańsku to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, którego nieodłącznym elementem są dopasowane meble. W stylu skandynawskim warto postawić na proste, czyste formy mebli o jasnym kolorze, wykonane z naturalnych, najlepiej ludzkich materiałów oraz drewna. Minimalistyczne wnętrza natomiast zawierają wyłącznie niezbędne meble, a ich forma jest jak najprostsza i klasyczna.

Podsumowując, projektując wnętrza w stylu skandynawskim i minimalistycznym należy wybrać kolory i materiały, które nawiązują do natury, odpowiednie doświetlenie oraz wybór detali i mebli zostać okrojony do niezbędnego minimum. Dzięki temu wnętrze stanie się harmonijne, funkcjonalne, a jednocześnie przede wszystkim przytulne.