Jakie są najpopularniejsze style architektoniczne w budownictwie?

Bluesnap / Pixabay

W dzisiejszych czasach, architektura odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Widzimy ją wszędzie wokół nas – w naszych domach, budynkach biurowych, obiektach użyteczności publicznej i wielu innych. Każdy budynek ma swój styl architektoniczny, który nadaje mu indywidualny charakter. W poniższym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym stylom architektonicznym w budownictwie.

I. Neoklasycyzm
Neoklasycyzm powstał w XVIII wieku jako efekt odrzucenia rokokowego stylu. Nowy styl nawiązywał do idei klasycznej sztuki greckiej i rzymskiej, w której wartością było harmonijne połączenie piękna z geometrią i porządkiem. Neoklasycyzm jest bardzo elegancki i symetryczny. Charakteryzuje się wykorzystaniem kolumn, belkowań, zdobnych fryzów i dekoracyjnych reliefów.

II. Modernizm
Modernizm rozwinął się na początku XX wieku i był reakcją na narastającą industrializację i urbanizację. Styl ten cechuje w prostota formy, brak ozdób i przepychu. Modernizm uważał, że forma powinna wynikać z funkcji, a budynek powinien być praktyczny i ekonomiczny. W modernizmie stosuje się często beton, szkło i inne nowoczesne materiały.

III. Styl art deco
Styl art deco pojawił się w latach 20. i 30. XX wieku i był popularny przede wszystkim we Francji. Charakteryzuje się luksusem, stylowymi kształtami i eleganckimi dekoracjami. W art deco dostrzegalna jest fascynacja technologią i geometrią. Styl ten wykorzystuje metalowe elementy, lśniące powierzchnie i geometryczne kształty.

IV. Styl Bauhaus
Styl Bauhaus został założony w Niemczech w 1919 roku jako szkoła sztuki. Celem stylu było połączenie funkcjonalności z sztuką, co wyrażało się w maksymie „forma podąża za funkcją”. W stylu Bauhaus wykorzystuje się przede wszystkim szkło, metal i beton oraz proste geometrie i kolorystykę. Styl ten jest prosty i praktyczny, a jednocześnie celowo nowoczesny.

V. Gotyk
Gotyk pojawił się w Europie Zachodniej w XII wieku i był stylem architektonicznym stosowanym w kościołach i katedrach. Styl gotycki charakteryzuje się wąskimi i wysokimi oknami, ostrołukami i łukowymi sklepieniami. W gotyku wysokość budynków była szczególnie ważna, często przekraczały one 50 metrów. Gotyk to styl romantyczny, tajemniczy i mistyczny.

Podsumowując, style architektoniczne w budownictwie są bardzo zróżnicowane i każdy z nich posiada indywidualny charakter. Co ciekawe, powracają one przez kolejne dziesięciolecia, co świadczy o ich ponadczasowości i popularności. Przy wyborze stylu architektonicznego warto kierować się funkcjonalnością oraz własnymi upodobaniami estetycznymi.