Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym: Surowość, metal i beton

MAKY_OREL / Pixabay

Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym: surowość, metal i beton

Nędzny wygląd wnętrz w stylu industrialnym już dawno przestał kojarzyć się tylko z przemysłowymi halami, magazynami i fabrykami. Ta oryginalna forma designu zyskała sobie coraz więcej zwolenników, którzy zakochali się w surowych i minimalistycznych pomieszczeniach, pełnych metalowych i betonowych elementów. W poniższym tekście dowiesz się, jak stworzyć własne wyjątkowe wnętrze w stylu industrialnym.

1. Kolorystyka
Industrialne wnętrza nie odznaczają się skomplikowanymi i jaskrawymi kolorami. W tym przypadku, mniej znaczy więcej. Najlepiej skupić się na kolorach neutralnych: szarym, czarnym, białym i beżowym. Ciemne odcienie metalu czy betonu znajdą swój odzwierciedlenie w meblach i wykończeniach. W kwestii dodatków, warto postawić na popielate i brudne pastele, które ożywią charakterystyczne, surowe wnętrze.

2. Materiały
Industrialne wnętrza kochają surowe materiały. Idealnym materiałem do wykorzystania będą cegła, beton, metal, drewno czy szkło. Wszystko, co przypomina zarówno wizualnie, jak i w dotyku o przemyśle, znajdzie swoje miejsce w tym stylu. Meble wykonane z metalu, blaty z betonu lub kuchnia z cegły – to rozwiązania, które zagwarantują odpowiedni klimat.

3. Meble
Wnętrza w stylu industrialnym zachwycają ciężkimi meblami, wykonanymi z metalu i drewna. W środku powinno się znaleźć miejsce dla masywnego stołu, krzesła o delikatnych rurkach, regałów czy szaf o surowym wykończeniu. Mimo, że takie meble są ciężkie i masywne, potrafią wprowadzić do wnętrza, w którym się znajdą, spójność i harmonię.

4. Oświetlenie
Oświetlenie jest bardzo istotne podczas aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Warto postawić na dużą ilość lamp przemysłowych, które pochodzą z magazynów, ale oczywiście mogą być kupione w sklepach. Nowoczesne reflektory z metalu, jak i stylowe żyrandole sprawdzą się doskonale. Światło powinno być rozproszone i pochodzić z różnych kierunków, by uzyskać odpowiedni nastrój i kreować ciekawe, industrialne kontrasty.

5. Detale
W stylistyce industrialnej szczegóły są bardzo ważne. Niekoniecznie muszą to być piękne obrazy czy dziewicze kwiaty. Proste dodatki, takie jak stare ramy zdjęć, plakaty na ścianach, antyczne kufry czy latarnie, pomogą wprowadzić styl industrialny w nasze wnętrza. Ceglane ściany lub rury widoczne w suficie staną się oryginalnym akcentem w tym estetycznym stylu.

Krótko podsumowując, styl industrialny to surowe, prostolinijne i minimalistyczne wnętrza, które odznaczają się estetyką charakterystyczną dla fabryk i hal przemysłowych. Zainspirowany hardcorową estetyką, czerpie on z surowości i prostoty przemysłowego designu. Kolorystyka, materiały, meble, oświetlenie oraz detale to elementy, które muszą zostać odpowiednio dopasowane do tej stylistyki, aby stworzyć idealnie spójne, funkcjonalne i minimalistyczne wnętrze.