Utylizacja mebli Kraków – ekologiczne i legalne usuwanie starych mebli

repair the tap at home when it is dripping. High quality photo

Utylizacja mebli Kraków – ekologiczne i legalne usuwanie starych mebli

Zmieniając aranżację mieszkania, lub decydując się na nowe meble, nierzadko potrzebujemy pozbyć się starych mebli. Jak to zrobić w sposób ekologiczny i legalny? Oto poradnik, który pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

  1. Utylizacja mebli – na czym polega?

Utylizacja mebli to proces, w którym niszczy się przedmiot z wykorzystaniem technologii umożliwiającej ich zagospodarowanie zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami. Oznacza to minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne oraz zapewnienie bezpiecznego i higienicznego usuwania w ten sposób nieprzydatnych już mebli.

  1. Jak usunąć stare meble w sposób ekologiczny?
  • Sprzedaj stare meble – zawsze jest szansa, że inni ludzie mają zainteresowania meblami, które już dla nas straciły na wartości. Warto spróbować zaoferować stare meble za niską cenę na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych lub grupach na Facebooku.

  • Oddaj darmo – w Krakowie wiele instytucji zajmuje się przyjmowaniem mebli. Można je przekazać do domów dziecka, do schroniska, czy do Caritasu.

  • Zgłoś się do przedsiębiorstwa zajmującego się utylizacją mebli – taka firma zajmuje się demontażem starych mebli, ich transportem i utylizacją w sposób ekologiczny. Wszystko zgodnie z przepisami i normami.

  1. Jakie są przepisy odnośnie utylizacji mebli?

EcoDesign (Dz. U. z 2003 r., nr 196, poz. 1868 z późn. zm.), to przepis określający minimalne wymagania co do wpływu wyrobów na środowisko. W przypadku mebli dla użytkowników prywatnych są one również regulowane przez Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań ekologicznych dla wyrobów drewnianych. W naszym kraju obowiązują szczególne wymagania dotyczące postępowania z odpadami, dlatego wybierając firmę zajmującą się utylizacją, warto upewnić się, że jest ona zgodna z przepisami.

  1. Dlaczego warto pozbyć się starych mebli?

Pozbycie się starych mebli zawsze kojarzy się z dużymi kosztami, ale warto jednak zainwestować w nowe, estetyczne i wygodne meble. Zachęcająco wyglądają i tworzą przyjemniejszy klimat. Zmiana aranżacji mieszkania to krok, który może wpłynąć pozytywnie również na Twoje samopoczucie i nastrój.

  1. Podsumowanie

Utylizacja mebli w Krakowie to nie problem, jeśli zdecydujemy się na ekologiczne i legalne usuwanie naszych starych mebli. Warto zwrócić uwagę na firmę, która zajmuje się usługami utylizacji, aby mieć pewność, że działa ona zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Nie zapominajmy, że dbałość o środowisko jest ważna, a możemy przyczynić się do jej poprawy poprzez utylizowanie starych mebli w sposób ekologiczny.