Najlepsze sposoby na wykorzystanie przestrzeni na tarasie i w ogrodzie

concrete wall texture

Na wiosnę i latem coraz chętniej spędzamy czas na tarasie i w ogrodzie. Warto zatem zadbać o odpowiednie zagospodarowanie tych przestrzeni, aby móc w pełni cieszyć się wakacjami i relaksować w otoczeniu pięknej, zielonej natury. W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na wykorzystanie przestrzeni na tarasie i w ogrodzie.

  1. DEKORACJA

Pierwszym krokiem do stworzenia przytulnej przestrzeni na tarasie czy w ogrodzie są odpowiednie dekoracje. W zależności od naszych preferencji oraz stylu naszego tarasu lub ogrodu, możemy wybierać spośród różnorodnych dekoracji – od prostych doniczek z kwiatami, przez ozdobne lampiony po kolorowe meble ogrodowe. Ważne, aby dekoracje były dostosowane do charakteru naszego tarasu czy ogrodu i dobrej jakości, aby zapewnić nam komfort i trwałość na długi czas.

  1. MEBLE OGRODOWE

Meble ogrodowe to kluczowy element każdego tarasu czy ogrodu. Muszą być wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. W zależności od wielkości oraz stylu naszej przestrzeni, możemy wybierać spośród różnorodnych mebli – od prostych krzesełek i stołów po sofę z poduchami. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę, na kwestie trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Meble z tworzyw sztucznych czy aluminium, są zwykle mniej podatne na uszkodzenia niż meble drewniane.

2.1 Meble wypoczynkowe

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń na tarasie lub w ogrodzie, warto zainwestować w meble wypoczynkowe. Takie meble to zwykle rozkładane łóżka, fotele, hamaki lub huśtawki. Pozwalają one na komfortowy odpoczynek na otwartym powietrzu.

  1. ROŚLINY I OZDOBY

Rośliny to nieodłączny element każdej przestrzeni ogrodowej. W zależności od warunków, jakie panują na naszym tarasie lub w ogrodzie, możemy wybierać spośród różnych gatunków roślin – od kwiatów po drzewa i krzewy. Ważne, aby rośliny były odporne na warunki atmosferyczne oraz łatwe w utrzymaniu. Oprócz roślin, można postawić też ozdobne elementy – na przykład fontannę czy rzeźbę.

3.1 Donice

Donice to nie tylko ozdoba, ale również wygodne rozwiązanie dla roślin. Dlaczego? Pozwalają one na swobodne przemieszczanie roślin, a także wprowadzają element geometrii do ogrodu.

  1. OŚWIETLENIE

W ciągu dnia taras czy ogród są naszym miejscem wypoczynku, ale wieczorem stają się one magiczne. Żeby to osiągnąć, warto zadbać o oświetlenie. W tym celu warto sięgnąć po różnego rodzaju latarnie, lampiony czy dekoracyjne guziki. W ciemności sprawiają one, że ogrodowa przestrzeń nabiera niesamowitego charakteru.

  1. ZONE ZIELONE

Urządzenie strefy zieleni to dobry sposób na to, by zamienić zwykły taras w pełnoprawny ogród. W taki sposób można zbudować środowisko, w którym rośliny wzajemnie się uzupełniają i tworzą harmonijną całość. Zwracając uwagę na kolory, formy i tekstury roślin, z łatwością stworzymy wymarzoną przestrzeń na tarasie lub w ogrodzie.

Podsumowując, wykorzystanie przestrzeni na tarasie i w ogrodzie jest proste, o ile zrobimy to odpowiednio. Przy kreatywności, wyborze odpowiednich dekoracji, mebli ogrodowych oraz roślin, z pewnością stworzymy wymarzoną przestrzeń na świeżym powietrzu.